rytm dnia

Grupa II  „Świetliki” rok szkolny 2022 / 2023

Wychowawca : mgr Maria Kozak, mgr Aleksandra Radomska

Godziny pracy oddziału: 6:30  – 15:30

Wietrzenie sali, co godzinę lub stale w czasie pobytu dziecka.

Godziny realizacji podstawy programowej/ minuty

Zagospodarowanie czasu przebywania w przedszkolu

zgodnie z podstawą programową

6:30 - 8:00

Schodzenie się dzieci z różnych grup do przedszkola. Czynności higieniczne - mycie rąk. Integracja wszystkich grup przedszkolnych. Zabawy stolikowe z wykorzystaniem akcesoriów plastycznych, gier, puzzli, układanek, według pomysłów dzieci. Zabawy na dywanie i w kącikach zainteresowań inspirowane inwencją dzieci. Porządkowanie sali. Rozchodzenie się dzieci do swoich grup.

8:00 - 8:30

Obserwacja indywidualnego rozwoju dziecka. Praca indywidualna z działalnością kompensacyjną  i stymulującą rozwój dziecka. Zabawy dowolne służące realizacji pomysłów dzieci. Zabawy tematyczne, konstrukcyjne, gry edukacyjne i zabawy plastyczne. Ćwiczenia poranne. Zabawy ruchowe przy muzyce. Utrwalenie poznanych piosenek, pląsów. Wybór dyżurnych.

8:30 - 9:00

Czynności higieniczne i samoobsługowe – śniadanie. Pogadanki na temat higieny osobistej, zdrowego odżywiania się.

9:00 – 10:00

Realizacja zadań edukacyjnych poprzez zajęcia z całą grupą. Zajęcia zorganizowane uwzględniające rozwój fizyczny, emocjonalny, społeczny, poznawczy dziecka (zajęcia: umuzykalniające, plastyczno-techniczne, językowe, matematyczne, ruchowe). Zabawy kierowane i inspirowane przez nauczyciela, uwzględniające propozycje i zainteresowania dzieci (doświadczenia, zabawy ruchowe, muzyczne, matematyczne, z zakresu rozwoju mowy
 i myślenia, nauki czytania i pisania itd.).

10:00 – 11:00

Zabawy swobodne przy niewielkim udziale nauczyciela: zabawy tematyczne, konstrukcyjne, manualne, gry stolikowe. Obserwacje pedagogiczne. Rozmowy przy ilustracjach, historyjkach, zagadki, utrwalenie wiadomości. Pobyt na świeżym powietrzu – spacery, wycieczki, gry i zabawy w ogrodzie przedszkolnym. Obserwacje przyrodnicze, zabawy badawcze.

11:00 - 11:30

Czynności higieniczne i samoobsługowe przed wyjściem z budynku. Zabawy ruchowe organizowane przez nauczyciela na świeżym powietrzu. Zabawy swobodne na przeplotniach. Spacery, wycieczki, obserwacje przyrodnicze. Prace w ogrodzie, zabawy badawcze, doświadczenia. Zabawy ruchowe w sali przy otwartych oknach. Czynności higieniczne po powrocie do budynku. Zabawy utrwalające wprowadzane wiadomości.

Język angielski (poniedziałek, wtorek).

11:30 – 12:00

Przygotowanie do obiadu. Obiad. Czynności higieniczne i samoobsługowe – dokładne mycie rąk – utrwalenie nawyku poprzez przypomnienia, zabawę, wierszyki. Realizacja założeń programowych w zakresie kształtowania nawyków higienicznych, kulturalnego zachowania się przy stole. Utrzymanie porządku przy stołach. Wdrażanie do posmakowania nieznanych potraw.

Religia (środa, czwartek). 11:30 – 12:00

12:00 – 12:30

Odpoczynek przy muzyce relaksacyjnej. Słuchanie tekstów literackich. Utrwalenie poznanych wierszy i piosenek, tańców, pląsów.

12:30 – 13:30

Działania rozwijające umiejętności manualne dzieci oraz inne zajęcia rozwijające i stymulujące wszechstronny rozwój. Czas dowolnie zagospodarowany przez nauczyciela. Obserwacja. Indywidualna praca z dzieckiem. Zabawy tematyczne, dydaktyczne, ruchowe, konstrukcyjne. Tańce i pląsy przy muzyce. Zabawy ruchowe na placu zabaw. Czynności higieniczne przed i po powrocie do budynku.

13:30- 14:00

Przygotowanie do podwieczorku. Podwieczorek. Kształtowanie nawyków higienicznych, samoobsługowych i kulturalnych, ze szczególnym zwróceniem uwagi na technikę mycia rąk.

14:00- 15:30

Zabawy swobodne dzieci w kącikach zainteresowań. Gry i zabawy stolikowe. Zabawy na świeżym powietrzu. Zabawy integrujące dzieci z wszystkich grup przedszkolnych. Rozchodzenie się dzieci do domu.