Projekt pn. "Zaczytane przedszkole" dofinansowany z środków Gminnego Funduszu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Utworzono dnia 28.02.2022

Projekt ZACZYTANE PRZEDSZKOLE realizowany był w dniach 17.01.2022-18.02.2022. Całkowity koszt projektu to 4300 zł w tym środki GFPiRPA to 1000 zł.

Został zorganizowany w sali kącik czytelniczy, gdzie dzieci w każdej chwili mogły wygodnie usiąść i przeglądać literaturę dziecięcą, która ich interesuje. Codzienne dzieci miały kontakt z książką w przedszkolu poprzez czytanie. Wprowadziliśmy do harmonogramu dnia stałego punktu „kwadrans dla książki”, gdzie nauczyciel czytał wybraną przez dzieci bądź siebie literaturę dziecięcą. Nawiązaliśmy bliższą współpracę z Biblioteką Publiczną i zachęcaliśmy dzieci do zakładania kart czytelniczych. Zorganizowaliśmy w sali przedszkolnej „ Punkt wymiany książek”, gdzie dzieci mogą wymieniać się przeczytaną książeczką z domowej biblioteczki z innymi dziećmi.

Został zorganizowany w grupie III konkurs plastyczny dla rodziców i dzieci „Moja bajka” na stworzenie własnej bajeczki (treść i ilustracje), aby uruchomić wyobraźnię i inwencję. Dzieci stworzyły przepiękne bajki, za co zostały nagrodzone. Zachęcaliśmy rodziców do głośnego czytania dzieciom, wskazując na pozytywną rolę książki w rozwoju dziecka. Zapraszaliśmy także rodziców do przychodzenia do przedszkola i czytania dzieciom.

Dotacja została przeznaczona na zakup wyposażenia do kącika czytelniczego. Zakupiliśmy kanapę dziecięcą, aby stworzyć dzieciom wygodny dostęp do przeżywania przygody z książką. Pozyskaliśmy także od rodziców piękną półkę ekspozycyjną na książki, aby dzieci stale miały je na widoku i w każdej chwili mogłyby z nich korzystać. Część dotacji była przeznaczona na zakup nagród w konkursie „Moja Bajka”.

Działania miały na celu zintegrowanie środowiska rodzinnego dziecka i środowiska przedszkolnego. Wyrównywaliśmy szanse rozwojowe i edukacyjne dzieci z różnych środowisk, także tych zagrożonych patologią poprzez rozbudzanie poczucia zadowolenia i podniesienie samooceny dzieci, dzięki terapeutycznej roli książki. Rozwijaliśmy pasje i zainteresowania, zaktywizowaliśmy rodziny z grup ryzyka i prowadziliśmy pedagogizację rodziców – poprzez wskazanie ciekawszych sposobów na spędzanie czasu i odciągnięcie dzieci od komputera i telewizji.