Projekt pn. "Moja ulubiona postać z bajki" dofinansowany z środków Gminnego Funduszu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Utworzono dnia 28.02.2022

W terminie 17.01-07.04.2022r. w Samorządowym Przedszkolu w Międzylesiu realizowaliśmy projekt ,,Moja ulubiona postać z bajki’’. Głównym jego założeniem było stworzenie dzieciom dostępu do świata bajek i baśni, jak również pomocy i zabawek z motywem bajkowym, które przyciągają ich uwagę i ułatwiają przyswajanie wiadomości, poszerzając tym samym ich zainteresowania oraz rozwój wyobraźni. Dzięki projektowi realizowaliśmy takie cele jak:

- stwarzanie możliwości osłuchania z bajkami i baśniami,

- poszerzanie zainteresowań dzieci,

- kształtowanie umiejętności samodzielnego podejmowania decyzji,

- pobudzanie wyobraźni,

- budzenie w dzieciach zainteresowania książką,

- umożliwienie dzieciom dostępu do świata bajek i baśni

- rozwijanie umiejętności manualnych u dzieci,

- wzmacnianie poczucia wartości i pewności siebie u dzieci,

-wsparcie oraz integracja rodziny poprzez realizację konkretnych działań projektu.

Działania zawarte w projekcie:

Dla wszystkich grup przedszkolnych, zorganizowany został konkurs plastyczny ,,Moja ulubiona postać z bajki.’’ Dzieci pod opieką rodziców, wykonywały w domu prace plastyczne przedstawiające ulubioną, bajkową postać. Konkurs ten miał na celu zachęcenie do współpracy rodziców z dziećmi, zaktywizowanie rodzin do większego zainteresowania dziećmi oraz wzmacnianie odpowiedzialności dzieci i ich rodziców za efekty ich pracy. Wykonane prace były przepiękne, a dzieci zostały za nie nagrodzone oraz otrzymały wydrukowane dyplomy. Zorganizowaliśmy także bajkowy bal karnawałowy, podczas którego dzieci przebierały się za postacie bajkowe. Podczas balu oprócz świetnej zabawy, zapewniliśmy dzieciom poczęstunek, a wychowankowie wzmacniali poczucie własnej wartości poprzez aktywne uczestnictwo w działaniach realizowanych w tym dniu. Opracowany, wydrukowany i udostępniony dla wszystkich grup przedszkolnych został quiz bajkowy, składający się z zagadek i zadań przeznaczonych dla dzieci, dzięki czemu staraliśmy się wyrównać szanse rozwojowe i edukacyjne dzieci. W grupie V ,,Żabek’’ zorganizowane zostało bajkowe kino, podczas którego dzieci zajadając się popcornem, wybierały i oglądały swoje ulubione bajki. Sala została odpowiednio przygotowana, a dzięki doposażeniu w głośnik, komfort oglądania bajek podniósł się znacząco. Dzięki temu umożliwiliśmy dzieciom dostęp do świata bajek i baśni, tym samym poszerzając ich zainteresowania. Organizowaliśmy spotkania z rodzicami, podczas których czytali oni dzieciom bajki, baśnie, wiersze. Miało to na celu zacieśnianie więzi rodzinnych, a także rozwój aktywnego słuchania i koncentracji. Codziennie uatrakcyjniamy zajęcia dzięki wzbogaconej bazie pomocy dydaktycznych. Dotacja została przeznaczona na zakup drukarki, głośnika, zabawek z motywem bajkowym; w tym toaletki dla małej księżniczki, warsztatu, jak u Boba Budowniczego, lalek z Krainy lodu oraz puzzli z ulubionymi bohaterami bajek. Resztę funduszu przeznaczyliśmy na nagrody konkursowe oraz poczęstunek dla dzieci podczas bajkowego balu karnawałowego. Przeprowadzone działania pozwoliły nam na rozwijanie zainteresowań poprzez rozbudzenie ciekawości dzieci do poznawania bajek i baśni oraz postaw asertywnych, otwartych na kontakt z rówieśnikami i dorosłymi. Zachęcaliśmy rodziców do współpracy z dziećmi oraz aktywizowaliśmy rodziny do większego zainteresowania dziećmi. Dzięki podjętym działaniom wyrównaliśmy szanse rozwojowe i edukacyjne dzieci oraz wzmacnialiśmy odpowiedzialność dzieci i ich rodziców za efekty ich pracy. Przede wszystkim integrowaliśmy dzieci zarówno z rówieśnikami, jak i dorosłymi.

Osobą koordynującą projekt była Katarzyna Morawska